Uzyskaj najbardziej wiarygodne, bezstronne recenzje najlepszych gier na wroclawgamesreview.com.pl

Gra w kości: historia, rodzaje i zasady

Gra w kości: historia, rodzaje i zasady

Kości są jedną z najstarszych gier w historii. Podczas samej gry kości są używane w formie kostek z kombinacją kropek, które wskazują liczby od 1 do 6. Istnieją różne rodzaje gier w kości, w których jednocześnie można użyć od 1 do 5 kości. Podstawą gry jest rzucanie kostkami, a następnie obliczanie punktów. Wygrywa gracz z największa liczbą punktów. Każdy rodzaj gry ma swoje własne zasady.

Historia kości

Nie ma wielu gier, które mogą pochwalić się tysiącami lat lub przynajmniej stuleciami historii. Jedną z nich są kości. Pierwsze prototypy współczesnych kości odkryto w starożytnym Egipcie, którego historia sięga około 2 tysiąclecia pne. Ta gra jest wspomniana w Biblii, Mahabharata, była szeroko rozpowszechniona w starożytnym Rzymie. Przez cały okres istnienia wynaleziono wiele różnych odmian gry – od najprostszej do bardziej złożonej, w której przeciwnicy muszą stosować różne taktyki.

Z samej nazwy jasno wynika, że ​​w dawnych czasach do gry używano kości zwierząt. Początkowo były wykonane z kości owiec i wyglądały bardzo podobnie do tych używanych obecnie. Później zaczęto stosować kości wykonane z drewna i kości słoniowej. Najstarsze, które doszły do ​​naszych czasów, pochodzą z trzeciego tysiąclecia pne. Znaleziono je w królewskim grobowcu starożytnego sumeryjskiego miasta Ur. Wyglądały jak czworościenna piramida, a jako materiał do ich produkcji użyto kości słoniowej i lapis lazuli.

Rodzaje kości

Rodzaje kości

Kości są kilku rodzajów. Najbardziej popularnym i tradycyjnym z nich jest sześciokątny sześcian, po bokach którego są kombinacje kropek odpowiadające liczbom od jednego do sześciu. Zawsze suma punktów z przeciwległych ścian będzie równa siódemce. Być może właśnie dlatego gra w kości jest dość interesującą i intrygującą.

Innym, ale nie tak powszechnym rodzajem kości jest kość o symbolice kart. Na bokach sześciana znajdują się cyfry dziewięć i dziesięć, a także as, król, królowa i walet. To te karty są używane do gry w pokera.

Najpopularniejsza gra w kości – Сraps

Dziś najpopularniejszą grą w kości jest Craps. Istnieją dwie odmiany tej gry – Private Craps do grania w domu, a we wszystkich kasynach grają w Casino Craps (Bank Craps). Istnieje również wiele wariantów online tej gry w sieci światowej, które są oferowane przez różne kasyna online.

W tej wersji gry w kości używa się dwóch sześciokątnych kości, a liczba graczy nie jest ograniczona. Uczestnicy gry rzucają kośćmi po kolei, jeden zastępuje drugiego po przegranej. Gracz, który rzuca kostką, nazywa się miotaczem lub strzelcem. Gra składa się z dwóch etapów:

  • Na pierwszym etapie (Come Out Roll) strzelec rzuca kostką, która określa dalszy przebieg gry. Na tym etapie rzucający może przegrać (jeśli rzuci 2, 3, 12), wygrać (jeśli rzuci 7 lub 11). Jeśli pozostałe liczby wypadną (tak zwane liczby punktowe), gra w kości przechodzi do następnego etapu (Point Roll), w którym gracz będzie musiał powtórzyć swój wynik.
  • W drugim etapie strzelec rzuca kostkami, aż powtórzy swój wynik. Jeżeli siódemka wypada, oznacza to stratę i przeniesienie prawa do rzutu na następnego gracza w kolejce.

Szansa w grze w kości?

Szansa w grze w kości

W rzeczywistości nie powinno być żadnych trudności w obliczaniu wygranych w grze w kości, ponieważ prawdopodobieństwa są obliczane dość łatwo i prosto. Jeśli do gry używana jest jedna kość, prawdopodobieństwo wypadnięcia pewnej liczby wynosi od 1 do 6. Z każdym wzrostem liczby kości prawdopodobieństwo odpowiednio maleje. Na przykład podczas gry z dwiema kośćmi o najmniejszym prawdopodobieństwie można spodziewać się utraty sumy punktów 2 i 12. Jednocześnie wzrasta prawdopodobieństwo zbliżenia się do średniej wartości. Prawdopodobnie wypadnie liczba 7. Gdy liczba kostek wzrośnie, wówczas najwyższe prawdopodobieństwo zmierza również w kierunku wartości średniej.

Kości jako zadania i przykłady są często używane w literaturze naukowej i podręcznikach teorii prawdopodobieństwa.

Kości może nie są jedną z najbardziej skomplikowanych gier, to jednak wymagają skupienia i opanowania gracza. Jest to świetna gra dla tych, którzy odpoczynek utożsamiają z zabawą logiczną. Lubisz grać w kości, ale nie lubisz liczyć? Zagraj online!

Reviews

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *